Preloader
Drag
  • 23 Kasım 2023

Mobil Uygulama Yapmak İstiyorum

“Mobil uygulama yapmak istiyorum” günümüzde pek çok kişinin, uygulama yapanları gördükçe kendi kendilerine söyledikleri cümleler arasında gelir. Mobil uygulama yapmak, özellikle kapsamlı ve karışık mobil uygulama fikirleri için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç; planlama, tasarım, kodlama, pazarlama ve moneterize (gelir modeli) gibi belli adımlardan oluşur. Günümüzde Figma gibi çeşitli servisler, mobil uygulama tasarımı yapmak için tercih edebileceğiniz son derece kullanışlı mobil uygulama tasarım servisleri olarak karşımıza çıkarlar. Ayrıca, mobil uygulama yapmak aynı zamanda ciddi bir yazılım altyapısı da ister. Bu nedenle, özellikle “mobil uygulama yapmak istiyorum” diyorsanız, ilk olarak bu iş için önemli programlama dilleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekebilir.

Mobil uygulama yapmak isteyenler, ilk olarak nasıl bir uygulama istediklerinden emin olmalıdırlar. Günümüzde mobil uygulama türleri çok farklıdır. Ayrıca, mobil uygulamalar Android veya Apple iOS gibi işletim sistemlerine uyumluluk açısından da sınıflandırılabilirler. Tüm bunlara ek olarak lokasyon bazlı uygulamalar, market uygulamaları, arkadaşlık uygulamaları gibi pek çok farklı türden mobil uygulama türünün bulunduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Telefondan Uygulama Yapma

Telefondan uygulama yapma, özellikle kodlama bilgisi olmayanların üzerinde durdukları noktalardan birisidir. Bunula beraber, günümüzde web sitelerini mobil uygulama haline getiren çeşitli servisler de mevcuttur. Temelde, bir mobil telefon uygulaması ile mobil uyumlu bir web sitesi arasında çok büyük temel farklar bulunmaz. Yakınlık, çeşitli web sitelerinin bir servis ile mobil uygulama haline gelmesini sağlayabilir. Benzer şekilde, birkaç küçük dokunuşla telefondan uygulama örnekleri geliştirmeniz de mümkündür.

Telefondan uygulama yapmak sizleri mobil uygulama dünyasına bir adım yaklaştırabilir. Eğer gerçekten bir telefon uygulaması yapmak isterseniz, hedeflediğiniz mobil uygulamaları araştırmaya başlamanız atacağınız en doğru adımlardan birisidir. Telefondan uygulama yapma ise, çoğunlukla amatör bir adımdan fazlasını temsil etmez. Bu nedenle telefondan uygulama yapmak çok tercihe dilen bir süreç değildir.

 

Telefon Uygulaması Yapma

Telefon uygulaması yapma her ne kadar kulağa son derce kolay bir iş gibi gelse de süreç adımları zorlu olabilir. Özellikle kapsamlı çeşitli mobil uygulama örnekleri, ciddi anlamda kodlama bilgisi gerektirir. Kodlama dilleri üzerinde uzmanlaşmak ise, ciddi anlamda emek, zaman ve para anlamına gelir. Java, Eclipse, C# Xamarin, React Native günümüzde mobil uygulama yapmak için en çok kullanılan programlama dilleri arasında gelmektedir. Bu diller için Android veya Apple iOS gibi bir işletim sistemi ayrımından söz edilemez. “Cross platform” olarak sınıflandırılan mobil uygulama yapma dilleri, günümüzde en çok tercih edilen programlama dilleri arasındadır. Eğer telefon uygulaması yapma konusunda bir istek ve hevesiniz varsa, bu rekabetçi ekosistem için şimdiden çalışmaya ve araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Telefon Uygulaması Yapmak

Telefon uygulaması yapmak, zorlu bir süreçtir. Bu nedenle çoğu zaman profesyonel mobil uygulamalar nadiren tek kişi tarafından yapılırlar. Örneğin daha sonra Facebook tarafından satın alınan Instagram, sadece 13 kişilik bir ekip tarafından kodlanmıştır. Pek çok açıdan telefon uygulaması yapmak, mobil dijital oyun yapım sürecine benzer. Bu nedenle, ciddi ve özenli adımları gerekli kılabilir. Telefon uygulaması yapmak ve bu alanda başarılı olmak için atmanız gereken adımları sizin için sıraladık:

  • Uygulamaları Tanıyın: Mobil uygulama tasarımı / programlaması için hangi altyapılar kullanılır? Hangi altyapılar, farklı türden mobil uygulamalar için gereklidir? Bu ve bunun gibi soruları yanıtlamak isterseniz, mobil uygulama dünyasını yakından tanımanız gerekir. Uygulamaları ve bağlı bulundukları ekosistemi tanımak, son derece önemlidir. Uygulamaları, nasıl ve ne kadar sürede tasarlandıklarını bilmek, sizlere uzun vadede kazandıracak bir alışkanlıktır.

 

  • Gelir Modeli Üzerinde Düşünün: Bu adım “uygulamaları monetarize etmek” olarak isimlendiriliyor. Uygulamalarınızdan para kazanmak için nasıl bir iş modeline ihtiyacınız var? Reklam gösterimi üzerinden gelir elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda ücretli bir uygulama veya aylık abonelik sistemli bir uygulama tasarlamanız da son derece mümkün.

 

  • Tasarım ve Programlama İçin Kolları Sıvayın: Çoğu uygulama için tasarım noktasında “Figma” yaygın olarak kullanılır. Bununla beraber, kodlama aşaması için aralarında C# Dilinin bir kütüphanesi olan Xamarin, Javascript’in bir kütüphanesi olan “React Native” ve tüm bunlara ek olarak Java, C Dili gibi diller kullanılır. Tasarım noktasında ayrıca çeşitli grafik tasarım programlarına da ihtiyacınız olabilir. Geliştirici ortamları, mobil uygulamalar için farklı bazı altyapılar sunarlar ve böylece uygulamanızın telefon ekranında nasıl görüneceğini kendiniz de görebilirsiniz. Bu aşamaların tümünün üstesinden gelmek için, tasarım ve programlama konusunda kolları sıvamanız gerekebilir.

 

 

  • Araştırmayı İhmal Etmeyin: Mobil uygulama dünyası ve elbette bilgisayar ve bilişim, kural ve yöntemlerin sürekli değiştiği bir sahadır. Bu nedenle mobil uygulama yapmak istiyor ve bu alanda başarılı olmayı hedefliyorsanız, araştırmayı bir tür alışkanlık haline getirmeli ve sürekli olarak araştırma yapmalısınız. Veri tabanı altyapıları başta olmak üzere, çok farklı alan ve kısımlar için araştırma yapmayı kesinlikle ve kesinlikle ihmal etmeyin.

 

  • ASO ve Pazarlama Konusuna Dikkat Edin: Uygulamanızı tasarlamak ve onu çalışır halde tutmak kadar, kime nasıl ve ne şekilde pazarladığınız da son derece önemlidir. ASO yani “App Store Optimisation” günümüzde mobil uygulama pazarlaması için kullanılan önemli bir terimdir. Sizler de uygulamanızdan kısa sürede para kazanmak isterseniz, ASO’yu önemsemeniz gerekir.

 

Mobilde Uygulama Yapmak

Mobilde uygulama yapmak, detaylı bir süreçtir. Bu süreçte, pek çok adım atmanız gerekebilir. Ayrıca, mobilde uygulama yapanların çoğu bunu tek başlarına değil çoğu zaman bir ekiple yaparlar. Bunun nedeni mobilde uygulama yapmanın zaman, emek, uzmanlık ve projelendirme isteyen detaylı ve çok adımlı bir süreç olmasından ileri gelir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir