Preloader
Drag
  • 11 Mart 2023

Mobil Uygulama Fikirleri

Mobil uygulama fikirleri, gerçekleştirmesi nispeten zorlu olan dijital projeleri arasında gelmektedir. Temel olarak bir uygulama, temelde akıllı telefon veya tablet telefonlar için üretilmiş olan bir tür yazılımdır. Basit uygulama fikirleri, belki de bu yüzden mobil uygulama yapma için tercih edilen dijital projeler olarak karşımıza çıkarlar. Bununla beraber, günümüzde mobil uygulama yaptıran e-ticaret sitesi ve firmaların sayısı da son derece fazladır. Peki, mobil uygulama fikirleri nasıl bulunuyor? Basit uygulama fikirleri, nasıl ve ne şekilde gerçek hayata uyarlanabiliyor? Mobil uygulama fikirleri nasıl gelişiyor ve gerçek hayata uygun hale geliyor? Bu sorulara sizler için cevap vermeye çalıştık. Bu arada, ülkemizde olmasa da, dünyada mobil uygulama fikirleri satmanın da önemli bir iş kolu olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Yeni Yazılım Fikirleri

Yeni yazılım fikirleri, özellikle fikirleri bulanların dikkatini çeken konuların başında gelmektedir. Bununla beraber, yeni yazılım fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için ciddi bir emek, para ve zaman gerekebilir. Basit uygulama fikirleri veya basit mobil oyunların dahi, gerçek hayatta elle tutulur bir proje haline gelmesi ciddi zaman alabilir ve çoğu zaman bir ekibin birlikte – entegre çalışmasını gerekli kılar.

Yeni yazılım fikirleri bulmak için ciddi bir saha araştırması yapmanız gerekir. Orijinal fikir – orijinal mobil uygulama fikri, çoğunlukla eski mobil uygulama örnekleri üzerinde detaylı ve titiz bir çalışma yapmayı gerektirir. Reklam metni, reklam filmi, mobil oyun veya mobil uygulama; çoğu yeni fikir, eski fikirlerin birleşiminden veya bir şekilde çarpışmasından meydana gelmektedir. Bu nedenle, yeni yazılım fikirleri için, odaklandığınız alandaki eski yazılımları veya telefon uygulaması örnekleri için bir araştırma yapmanız gerekir.

 

Android Proje Fikirleri

Android proje fikirleri, mobil uygulama yapma niyetinde olanlar için iyi bir başlangıç noktasıdır. Yeni başlayanlar için mobil uygulama fikirleri için en iyi sahaların başında Android İşletim Sistemi kullanan mobil cihazlar (telefonlar, tabletler, mobil tabletler) gelmektedir. Bunun nedeni, Android İşletim Sistemi’nin çok daha esnek bir “mobil uygulama politikası” sunmasıdır. Android İşletim Sistemi’nin sunduğu bu esneklik, mobil uygulama iş fikirleri geliştirmek isteyenlerin istediği – talep ettiği bir şeydir. Apple iOS İşletim Sistemi ise, App Store ile mobil oyun ve mobil uygulama geliştirenleri bu konuda teşvik eder. Her ne kadar, App Store özellikle ücretli mobil uygulamalar için çok daha verimli bir platform olmasına karşın, Android proje fikirleri ve Android mobil uygulama örnekleri günümüzde çok daha fazla sayıdadır.

Android proje fikirleri, Java başta olmak üzere çeşitli dillerle ve geliştirici ortamları ile gerçek projeler haline getirilir. Günümüzde çoğu mobil uygulama geliştiricisi, Android – Apple iOS ayrımından kurtulmak için, çoğu zaman cross platform uygulama geliştirme alanına yönelir. Cross platform uygulamalar, Android ve Apple iOS ile uyumlu çalışabilecek çeşitli mobil uygulama örnekleriyle kullanılabilir. Bu nedenle geleceğin mobil uygulama fikirleri üzerinde çalışanlar, çoğunlukla kısıtlanmamak için cross platform uygulama geliştirme üzerine yoğunlaşırlar.

Android proje fikirleri için Java (Java Studio) gibi yazılım dili ve geliştirici ortamlarına ek olarak aynı zamanda React Native gibi çeşitli Javascript kütüphanelerine ek olarak C# / Xamarin gibi yazılım dilleriyle de kendi mobil uygulamalarını yapmak için çalışmaya başlayabilirler. Bununla beraber, Booastrap gibi çeşitli diğer kütüphaneler, bir web sitesini kolayca bir mobil uygulama haline getirebilir. Boostrap’a ek olarak çeşitli türdeki web sitelerini mobil uygulama haline getiren çeşitli başka servisler de mevcuttur. Buna karşın React Native, Java, Xamarin günümüzde Android proje fikirleri için kullanılan başlıca yazılım dilleri arasında gelmektedir.

 

Android Yeni Fikirler

Android yeni uygulama fikirleri için ideal bir başlangıç noktasıdır. Bugün Apple iOS için bir uygulama geliştiriyorsanız, platformda uygulamanızı satmak için yıllık belirli oranda bir ücret ödemeniz gerektiğini bilirsiniz. Buna karşın, Android çok daha az masraflı bir platformdur ve uygulama marketi, çok daha esnek standartlar sunduğu için mobil uygulama geliştiricileri için çok daha idealdir. Android mobil uygulama örnekleri, yeni fikirler ve özellikle de yeni iş uygulaması fikirleri ve benzerleri için çok ama çok daha idealdir. Bugün, uygulama geliştiricileri her ne kadar mobil uygulama fikirlerini geliştirmeye Android ile başlasalar da, çoğu zaman cross platform geliştirici ortamları pek çok uygulama geliştiricisi tarafından tercih edilir.

 

Android Yazılım Fikirleri

Android yazılım fikirleri bulmak için aşağıdaki birkaç adımı uygulayabilirsiniz. Android yazılım fikirleri için, bu mobil uygulama örneklerinin birer yazılım olduğunu ve çoğunlukla ekipler tarafından geliştirildiğini unutmayın. Android uygulaması geliştirmek; zaman, para ve büyük oranda emeğe mâl olabilir. Bunun için, ilk olarak bunun farkında olarak uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bununla beraber, aşağıdaki çeşitli unsurlara dikkat etmeyi asla unutmayın:

Odaklanın: Android yazılım fikirleri için bir fikir arıyorsanız, uygulamanın çözdüğü soruna odaklanın. Bu süreçte, benzer sorunu çözen diğer uygulama örnekleri için de ciddi bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Pazar Olanaklarını Değerlendirin: ASO, “App Store Optimisation” anlamına gelir. Bununla beraber, Pazar rekabeti mobil uygulamalar ve onların da yayılması için de son derece önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir.

Fikrinizi Koruyun: Fikrinizi korumak için çeşitli hukuki süreçleri öğrenin ve üzerine düşerek uygulamanızın / uygulama fikrinizin çalınmasını önleyin.

Fikrinizden Vazgeçmeyin: Uygulama fikirlerini gerçeğe dönüştürmek zordur ve zaman alabilir. Bu önemli süreçte, asla fikrinizden vazgeçmeyin ve çalışmaya devam edin.

191 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir