Preloader
Drag
  • 23 Kasım 2023

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

“Mobil uygulama nasıl yapılır?” bilgisayar bilimlerine yakın olanlar tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Mobil uygulama, tıpkı web tasarım gibi son derece revaçta olan konulardan bir tanesi olmasıyla dikkat çeker. Firma ve markalar, dijital dünyada kendilerini ifade etmek adına, sadece web siteleri ile değil, mobil uygulamalar ile de potansiyel tüketicilere ulaşmayı hedeflemektedirler. Bu nedenle, “mobil uygulama nasıl yapılır?” sorusu yaygın olarak sorulan soruların başında gelir. Peki, mobil uygulama nasıl yapılır? Uygulamalarda mobil işletim sistemlerinin payı ne kadardır? Android veya Apple iOS için farklı mobil uygulama kodlama dillerinden söz edilebilir mi? İnsanların sıklıkla kendilerine sordukları bu soruları sizler için cevaplamaya çalıştık.

Mobil uygulama yapmak için, kodlama bilgisine sahip olmanız gerekir. Çoğu zaman, Android İşletim Sistemi kullanan çeşitli mobil cihazlar (telefonlar, tablet ve tablet telefonlar) için Java ve Java Studio gibi geliştirme altyapıları kullanılır. Bununla beraber, Apple iOS için tabletlerde – telefonlardaki uygulamalar için Swift gibi diller de kullanılabilir. Bazı programlama dilleri ise, “cross platform” olarak bilinirler. React Native veya C# Xamarin gibi programlama dilleri “cross platform” olarak bilinen başlıca programlama dillerdir. Peki, cross platform ne anlama gelir?

 

Cross Platform Nedir?

Cross platform, özellikle mobil programlama alanında yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Mobil uygulama programlama için kullanılan diller, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle temelde Android veya Apple iOS için olmak gibi, iki ana gruba ayrılırlar. Ancak, cross platform diller ve geliştirici ortamlarında yapılan uygulamalar, hem Android İşletim Sistemi hem de Apple iOS İşletim sistemi ile çalışabilirler. Belki de bu yüzden özellikle React Native ve C# Xamarin gibi diller, çok ama çok daha popülerdir, çünkü farklı işletim sistemini kullanan platformlarda da rahatlıkla çalışabilirler.

 

Telefon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Telefon uygulaması nasıl yapılır? Temel olarak telefon uygulaması, yapısal olarak web sitelerine çok benzer. Bu nedenle telefon uygulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı, çoğunlukla web tasarımı nasıl yapılır veya web sitesi nasıl yapılır sorusu ile paralelliğe sahiptir. Bununla beraber, Boostrap gibi çeşitli geliştirici ortamları, web sitelerinin mobil cihazlarda da kolaylıkla çalışmasına olanak verir. Pek çok açıdan, bir telefon uygulaması mobil cihazlarda da kolayca kullanılabilen birer web sitesidir.

Telefon uygulaması yapabilmek için, çeşitli kodlama dilleri hakkında bilginiz olmalıdır. Javascrtipt Kütüphanesi olan React Native, cross platform olan bir dildir ve çoğu zaman telefon uygulaması yapmak için kullanılabilir. Çoğu zaman, Apple iOS İşletim Sistemli mobil cihazlar için “Swift” yaygın olarak kullanılan bir dildir. Android İşletim Sistemi kullanan mobil cihazlar için ise, java en popüler diller arasında gelir. Buradan hareketle, telefon uygulaması yapabilmek için gerekli olan adımları anlayabilirsiniz.

Mobil telefon uygulaması yapabilmek için, öncelikle çeşitli programlama dilleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Geliştirici ortamları (Java Studio, Visual Studio Code) ve bir mobil uygulamanın çalışma prensipleri konusunda da bilgi sahibi olmanız, sizleri bu alanda öne çıkarabilir.

 

Uygulama Nasıl Yapılır?

Uygulama nasıl yapılır? Bunun için ilk olarak bir uygulamanın tam olarak hangi temel bileşenlerden oluştuğunu biliyor olmanız gerekir. Mobil uygulamalar, web sitelerine benzerler. Mongo Database gibi çeşitli servisler, mobil uygulamaların veritabanları için yaygın olarak kullanılırlar. Bununla beraber ön yüz, kullanıcı arayüzü ve diğer kısımlar için yukarıda bahsettiğimiz gibi Java, Swift, Xamarin, React Native gibi diller kullanılabilir. Saydığımız programlama dilleri, mobil uygulamalar için son derece önemlidir. Bununla beraber, sıraladığımız programlama dillerinde uzmanlaşmak uzun zaman alabilir. Kısaca, telefon uygulaması yapmak zor ve zaman alan bir süreçtir.

 

Kod Yazmadan Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Kod yazmadan mobil uygulama nasıl yapılır? Bunun için çeşitli servisler ve altyapılar vardır. Temelde bir mobil uygulama, mobil cihazlardan açılabilen bir tür web sitesine çok ama çok benzer. Kod yazmadan mobil uygulama yapılabilen çeşitli servisler, WordPress Siteleri dahi mobil uygulamaya çevirebilirler. Tüm bunlara ek olarak Boostrap gibi altyapılar, web sitelerinin mobil cihazlarda da kolayca açılmasına olanak vermektedir.

 

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır Ücretsiz

Ücretsiz mobil uygulama yapmak için, çeşitli programlama dillerinde uzmanlaşmanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak aynı zamanda mobil uygulama için özel geliştirici ortamları hakkında da (Android Studio veya VSC – Visual Studio Code gibi) bilgi sahibi olmanız gerekir. Bununla beraber, mobil uygulamanızı pazara sunacağınız alanlar – platformlar (Apple iOS için Appstore / Android için GooglePlay) hakkında da bilgi sahibi olmanız ve uygulamanızı pazarlayabiliyor konumda olmanız da gerekir. Bunun için ASO yani “App Store Optimisation” konusunda da bilgi ve de deneyim sahibi olmanız gerekebilir.

131 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir